Пояснювальна записка Урок з природознавства на тему \"Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин\" icon

Пояснювальна записка Урок з природознавства на тему "Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин"



НазваниеПояснювальна записка Урок з природознавства на тему "Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин"
Дата17.10.2016
Размер
ТипПояснювальна записка

Урок природознавства у 3 класі

Вчитель: Щабельська Світлана Сергіївна


Пояснювальна записка


Урок з природознавства на тему “Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин” є одним із складових теми “Тварини – живі організми”.

На цьому уроці учні з’ясовують причини зникнення тварин на землі та необхідність їх охорони, значення посильної участі в охороні тварин своєї місцевості. Діти вчаться самостійно здобувати інформацію із друкованих джерел, умінню узагальнювати, робити висновки, самостійно аналізувати інформацію, аргументувати свої думки.

Під час проведення уроку використовую такі методи і прийоми: “Мозковий штурм”, “Розумний куб”, “Передбачення”, “Читання з позначками”, робота в парах, робота в групах.

Використання інтерактивних технологій стимулюють розвиток активності і самостійності учнів.

Робота в парі сприяє розвитку навичок спілкування, формуванню вмінь висловлюватися, переконувати, дискутувати, скорочує час на виконання завдань.

Працюючи в групах, учні із високим і достатнім рівнем знань допомагають виконати завдання учням із середнім рівнем знань.


Тема: Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин


Мета: формувати уявлення про ознаки пристосування тварин до захисту від ворогів у природі, причини зникнення тварин, про шляхи охорони і збереже-ння тварин у природі, вміння самостійно здобувати інформацію з друковано-го джерела, висловлювати передбачення, доводити його правильність; розвивати увагу, мислення, вміння аналізувати, встановлювати зв’язки;

виховувати здатність співпрацювати, різнобічно сприймати об’єкти природи, прагнення охороняти тваринний світ.


Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок

Обладнання: диференційовані картки, фотографії, малюнки із зображенням тварин, занесених дл Червоної книги України, підручник.

^

Хід уроку

І Організація класу


  • Діти, прочитайте під яким девізом ми сьогодні працюватимемо:

Діяти активно!

Думати оперативно!

Сперечатися доказово

Для всіх обов’язково!

- Яким ви хочете бачити наш урок?

^ Підсумки фенологічних спостережень.

- Хто хоче виступити в ролі синоптика й розповісти яку погоду подарувала нам весна цього тижня й сьогодні?

- А про що можуть розказати знавці народного календаря?

- Від чого залежать зміни у природі?
^

ІІ Актуалізація опорних знань

Метод “Розумний куб”


Запитання:

- Що є довкіллям диких тварин?

- Порівняй необхідні умови для життя рослиноїдних і хижих тварин?

- Як тварини пристосувалися добувати собі корм?

- Завдяки яким особливостям будови тіла добувають корм птахи?

- Як добувають корм вовк? Лисиця?

- Що допомагає здобувати корм щуці? Жабі?
^

Експрес опитування за диференційованими картками

Картка № 1


Закресли в дужках зайві слова.

1. Для життя лося необхідні... ( люди. тварини, рослини, сонце, повітря ).

2. Щоб добувати корм хижі звірі мають ( довгий хвіст, гострі зуби, добрий слух, липкий язик, гострі нюх та зір, міцні кігті, довгу шию ).


Картка №2

Що допомагає тваринам добувати корм?

Ознаку кожної тварини знайди і лінію єднальну проведи.

Лисиця пружне пір`я хвоста і гострі кігті

Степовий орел здалеку чує

Дятел гострий зір

Лелека сіро-зелене забарвлення

Жаба довгі ноги, шия і дзьоб

Щука довгий липкий язик

ІІІ Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку

Передбачення


Читання уривка вірша Л. Костенко:

Ластівки тікають із Європи.

Що поробиш? Скрегіт, регіт, рев,

Чад. Бензин, вібрація, галопи –

Птиці мертві падають з дерев.

Може, де є лотоси і гінкго,

Тихі ріки і рожева даль –

У краю неляканих фламінго,

Де росте незламаний мигдаль.

Може там є птицям привілеї?

- Яка буде тема сьогоднішнього уроку?

- Для чого ми вивчаємо цю тему?

- Про що ви хочете дізнатися сьогодні на уроці?

ІV Сприймання учнями нового навчального матеріалу
^

Вправа “ Мозковий штурм”


- Чи є у тварин вороги?

- Як вони захищаються від своїх ворогів?

Технологія “Читання з позначками”.

Учні читають статтю в підручнику “Як тварини захищаються” ( с. 148-149 ) і роблять позначки олівцем:

+ - “це я знаю”;

- - “цього ще не знаю”;

? – “про це цікаво було б дізнатися більше”.

^ Практична робота ( робота в парах).

Кожна пара одержує картку із зображенням тварини ( їжака, ящірки, сонеч-ка, гадюки, лося, зайця... ) . Складають розповідь про цю тварину за планом:

1. Назва тварини.

2. До якої групи тварин належить за зовнішньою будовою тіла.

3. Де живе.

4. Як захищається від ворогів.
^

Вправа “Мікрофон”


- Тварини у природі мають таке значення...

- Причиною того, що зникає багато видів тварин є...

Виступ групи дослідників:

1. У наш час з усіх кінців земної кулі лунають голоси охоронців природи, які з тривогою повідомляють про значне зменшення кількості тварин у природі. Багато тварин занесені до Червоної книги. Ця книга називається так тому, що червоний – колір небезпеки.


2. У 1980 році була вперше надрукована Червона книга України. Зараз в на-шій країні більше 130 видів тварин занесено до Червоної книги.


3. Надмірне і хижацьке полювання стало причиною загибелі та зменшення кількості таких диких тварин, як зубр, кіт лісовий, хохуля, тхір степовий. А дикий бик ( тур ) та дикий кінь ( тарпан ) зовсім зникли на Землі. А ще 200- 400 років тому вони водились на території України.

^ Стратегія “Читаємо і записуємо” ( робота в групах )

Учні читають статтю в підручнику “Охорона тварин” ( с. 149 – 150 ) і готу-ють запитання для іншої групи. Учні іншої групи відповідають. Потім міняються місцями.

^ Розповіді про деяких тварин, занесених до Червоної книги України:

Підготовлені учні демонструють зображення окремих представників тварин, що занесені до Червоної книги України і коротко розповідають про них.


1. Зубрів нещадно винищували через смачне м’ясо. І на початок ХХ століття їх залишилося менш як півсотні, здебільшого у зоопарках. Учені забили три-вогу. В Польщі було створено Міжнародне товариство з порятунку зубрів. Нині у світі налічується близько 3000 зубрів у заповідних лісах Польщі, Бі-лорусі, Росії. Є вони і в Україні.

Дорослий бик сягає до 2 м заввишки і до 3 м завдовжки, важить приблизно тонну. Це найбільша тварина сучасної європейської фауни.


2. Лелека чорний – великий птах розмах крил якого до 2 м, маса тіла до 3 кг. На зиму відлітає в теплі краї. Селиться в глухих лісах поблизу річок, озер, боліт.

Причина зменшення кількості цих птахів – знищення місць придатних для проживання чорного лелеки, вирубування старих лісів, осушення боліт.


^ 3. Тритон карпатський зустрічається лише в Карпатах. Живе в широколис-тяних лісах поблизу гірських струмків і озер. Довжина тіла тритона карпат – ського3-4 см. Забарвлення шкіри на спині коричневе, а черевце – оранжеве.

Зменшення кількості цієї тварини пов’язане із вирубуванням лісів та забру-дненням водойм отрутохімікатами.


^ Повідомлення групи дослідників:

1. Фауна Хмельниччини налічує 311 видів тварин. З них 82 види занесено до Червоної книги України – це 28 видів птахів та 20 видів ссавців. Зокрема, це – борсук, тхір степовий, горностай, видра річкова, лебідь, лелека чорний, пугач, орлан-білохвіст.

2. В зоологічних заказниках охороняються: колонія сірої чаплі в Ярмолине-цькому, поселення бобрів у Летичівському, гніздування чорного лелеки у Шепетівському районах.

3. Хмельниччина має розвинену мережу природно-заповідних територій і об’єктів. Серед них є державні заказники, пам’ятки природи, заповідні уро-чища, національний природний парк “Подільські Товтри”.

^ V Осмислення знань, одержаних на уроці

Практична робота ( робота в парах )

Учні виконують завдання у зошитах з друкованою основою.

Читання оповідання В.Сухомлинського “Чого синичка плаче?”

- Поміркуйте, чого синичка плаче?

- Де тут причина, а де наслідок?

^ Робота в групах. Складання правил поводження з тваринами.

Представлення групами своїх робіт.

Вправа “Інтерв’ю”

- Що ти зробив для охорони тварин?

^ Метод “Асоціативний кущ”


зміна забарвлення застережливий колір

Як тварини захищаються

наявність голок наявність панцира




здатність швидко бігати залишати частину хвоста

VІ Підсумок уроку

Вправа “Мікрофон”

- Мені цікаво було дізнатися про...

- Після уроку я почитаю довідкову літературу про...

- Чи справдилися ваші очікування від роботи на уроці?


Домашнє завдання. Опрацювати статті в підручнику ( с. 148 – 150), дати від-повіді на запитання .

Підготувати цікавий матеріал про гриби ( за бажанням ).



Похожие:

Пояснювальна записка Урок з природознавства на тему \"Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин\" iconУрок природознавства (1 клас) та читання (3 клас) в класокомплекті данилишина Валентина Дмитрівна Тема: Як розмовляють тварини. Різноманітність тварин у природі. Мета
Обладнання: таблиця «Тварини» ілюстрації до казок, дидактичний матеріал, малюнки
Пояснювальна записка Урок з природознавства на тему \"Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин\" iconУрок-формування національної свідомості Тема. Охорона природи України
Обладнання: Червона книга України, картки із зображенням рослин і тварин, що охороняються, газета «Лютий», атласи з природознавства,...
Пояснювальна записка Урок з природознавства на тему \"Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин\" iconТема. Довкілля тварин. Пристосування тварин до добування корму. Захист від ворогів. Мета. Формувати поняття «довкілля тварин»
Обладнання. Малюнки тварин, тестові завдання, картки для індивідуального опитування, опори, план для характеристики тварин, запис...
Пояснювальна записка Урок з природознавства на тему \"Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин\" iconТема. Тварини взимку. Мета. Розширити і уточнити уявлення дітей про тварин,про
Поспостерігайте,чи дійсно буде сніг і вітер,коли кури чи гуси три- валий час себе общипують
Пояснювальна записка Урок з природознавства на тему \"Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин\" iconФізична культура пояснювальна записка
Школярі із зпр незграбні під час виконання звичайних програмних вправ, особливо з предметами
Пояснювальна записка Урок з природознавства на тему \"Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин\" iconПрограма з музики (2 4 класи) пояснювальна записка
Розширюються знання про: дитячий фольклор, календарно–обрядові цикли, дитячі інструменти, музичні грамоту, музичну літературу
Пояснювальна записка Урок з природознавства на тему \"Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин\" iconПояснювальна записка у державному стандарті базової
Авторські вправи, презентовані в поданих матеріалах, відображають фундаментальні аспекти педагогічної ідеї й демонстують методичний...
Пояснювальна записка Урок з природознавства на тему \"Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин\" iconВ., Іщенко А. В. Конспект лекцій з дисципліни «прикладна гідроекологія»
Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування, 0708 «Екологія», спеціальності «Екологія та охорона...
Пояснювальна записка Урок з природознавства на тему \"Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин\" iconПрактикум учителів біології та природознавства
Проблема: Інноваційні прийоми креативного розвитку учнів на уроках природознавства та біології
Пояснювальна записка Урок з природознавства на тему \"Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин\" iconУрок в гостях у природи 2 клас Учитель Корнієнко Л.І
Обладнання: таблиці, малюнки будиночків тварин, малюнки тварин, гасло уроку, картки із завданнями, слайди до гри «Загубилось головне...
Разместите ссылку на наш сайт:
Уроки, сочинения


База данных защищена авторским правом ©izlov.ru 2000-2014
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
связаться с нами